Ana Sayfa


 
  Detaylı Ara

Ana sayfa Ana SayfaÇamlıca YayınlarıOrhan Türkdoğan

Osmanlıdan Günümüze Türk Toplum Yapısı - Orhan Türkdoğan
Resmi Büyüt
Osmanlıdan Günümüze Türk Toplum Yapısı

Liste Fiyatı : 25.00

İndirimli Fiyatı : 25.00
(%8 Kdv Dahil)

İndirim Oranı : 0%

Satışda Değil
Bu yayınevine ait ürünler sadece stoklu olarak satışa sunulmaktadır.
Türk sosyolojisinin önemli bir dinamik alanını oluşturan yapısal araştırmalar, gün geçtikçe kültürel alanda yerini ve rolünü almaktadır. Okuyacağınız bu araştırma, tamamen gelenekli Türk toplum yapısının-Osmanlı dan günümüze-yönelik temel sorunlarının bir yorumudur. Geçmiş olaylara tasviri bir biçimde yaklaşan gelenekli yöntem yerine, Tarihselci bir yaklaşım izlenerek, daha ziyade olaylara sosyolojik, antropolojik, ekonomik ve siyasal görüşlerin yansımalarını da kazandırmak suretiyle, günümüze kadar uzanan seyri incelenmiştir.
Toplumsal yapı araştırmaları, aynı zamanda çoğu kez ortaya çıkan gerginlikler ve patolojik nitelikteki olayların, analizini yapmamızı da sağlamaktadır. Son yıllarda, ülkemizi tehdit eden çok yönlü sosyal gerginliklerin nedenleri kadar çözüm yollarının da ortaya konulması, her şeyden önce Tarihsel yaklaşım metodolojisine yönelik araştırmaların gündeme gelmesini gerektirir.
Bu araştırma, belirtilen çizgiyi izleyerek, toplum yapımızdaki kültürel yozlaşma ve sosyal gerginliklerin alt yapısına yönelik bir yaklaşımın ürünüdür. Tamamen, Tarihselci yöntemin ışığı altında yapısal sorunlar, özellikle stratejik merkezi yönetim biçimi, fertlerin rol, statü ve normu kapsayan oryantasyonları sistematik bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Böylece, günümüz olaylarının oluşturduğu sorunlar, tarihsel köklerine yönlendirilmek suretiyle, gerginliklerin hangi koşullar altında ortaya çıktığı hususu aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Toplumsal çözülmeler, gerginlikler ve yolsuzluklar ele alınırken, bunların kaynaklarına yönelerek, günlük yorum biçimi ve analizlerden uzaklaşmamız da gerekmektedir. Alevi-Sünni odaklı kültürel yarılmalar, laik-anti laik karşıtlıklar, banka hortumlamaları, yer altı ve yer üstü çeteleşmeye yönelik eylem biçimlerine dayalı çok yönlü yolsuzluk davranışları aslında üst yapı olayları olmayıp temellere inmemizi zorlamaktadır. Bunun için de tarihsel yöntemlere dayalı yaklaşımlarla toplumsal yapı araştırmalarına hız vermek gerekmektedir.
Günümüzde yaygın olan anket yöntemlerinin, bireylerin belirli konulardaki kişisel tepkilerine cevap verecek tarzdaki yaklaşımları, toplumsal yapıyı dışladığı sürece yararlı olabileceği tezi savunulamaz. Bu nedenle, olayların aydınlatılması ve yorumunda sosyal yapıya yönelik araştırmalara öncelik vermek gerekmektedir.
Osmanlı dan günümüze yansıyan olaylar zinciri, tarihselci yaklaşımın ön gördüğü metodolojiyi de izleyerek yapısal unsurları aydınlatmaya çalışmıştır. Bu çalışma, çizgisinde bir ilk girişimdir. Benzeri yaklaşımlar gündeme getirilmek suretiyle, Osmanlı nın 700. yılında konuya boyut kazandırmak gerekmektedir.

Gösterim: 2268 | 790 Sayfa | ISBN: 9789758646036 | Basım Yılı: 2004 | Stok No: 1372
Stok Miktarı: 0 | Büyük Resim
Orhan Türkdoğan ismine kayıtlı en yeni 6 eser.
Çağdaş Bilimsel Araştırma Metodolijisi Ve Sorunları - Orhan Türkdoğan Günümüzde Toplumsal Şiddet Ve Türkiye Gerçeği - Orhan Türkdoğan Günümüzde Aydınlıktakiler Karanlıktakiler - Orhan Türkdoğan Türk Toplumunda Aydın Sınıfın Anatomisi - Orhan Türkdoğan Türk Toplumunun Tarihsel Kimliği Ve Günümüz Sorunları - Orhan Türkdoğan Günümüzde| Karaman Ve Hazar Türkleri - Orhan Türkdoğan
Çamlıca Yayınları yayıncı ismine kayıtlı en yeni 6 eser.
»» Osmanlı Sultanları 2, Özcan F. Koçoğlu
»» Osmanlı Sultanları 1, Özcan F. Koçoğlu
»» Çanakkale Bir Milletin Varoluş Destanı, Lokman Erdemir
»» Güzel Ahlak Ve İnsan İlişkileri, H. Mahmut Çamdibi
»» Uygulamalı Sosyal Araştırma, E. Hamit Arslantürk;zeki Arslantürk
»» Telhis Ebyatının Şerhi Binbir Hakikat, Ahmet Müderrisoğlu
Selçuklu - Osmanlı Dönemi kategorisine kayıtlı en yeni 10 eser.
»» Çin'den Görünen Osmanlı, Giray Fidan
»» Tarihimizden İlginç Sayfalar, Muammer Yılmaz
»» Haçlılar Önünde Sultan Baybars, Ramazan Şeşen
»» Osmanlı Tarihi Set, Zehra Aydüz
»» Osmanlı Tarihi, Atilla Şahiner
»» Onüçüncü Asr- I Hicride Osmanlı Devlet Ricali Ya Da Sonun Başlangıcı, Ali Rıza;mehmed Galib Bey
»» Sultan Vahidüddin, Necip Fazıl Kısakürek
»» Ottoman Expansion Towards The Indian The Indian Ocean In The 16th Century, Salih Özbaran
»» Osmanlı'nın İkinci Kurucusu Çelebi Mehmed, Özcan F. Koçoğlu
»» Büyük Osmanlı Denizcileri Kemal Reis Ve Baba Oruç, Ali Rıza SeyfiBu kitap hakkında yorum yazmak için lütfen TIKLAYINIZ...
Yorumlarlar, editör tarafından onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.

 


Sipariş Takibi
Sipariş Numarası
veya Eposta Adresiniz
İçerik Ortaklarımız
Kitaphaber.com.tr
Site Uygulama
Kibo.com.tr
Libre Ajans
Kredi Kartı Bilgileriniz 128 Bit GeoTrust Equifax SSL sertifikası ile korunmaktadır.
Sitemizde bellibaşlı tüm kredi kartlarıyla, üye olma zorunluluğu olmadan alışveriş yapabilirsiniz.
ADIM YAYIN DAĞITIM - Mehmet Akif Mh. Bahariye Cd. Can Sk. Utku Plaza No:31 Kat:5 (Mahmutbey, İkitelli) Küçükçekmece - İSTANBUL

TELEFONUMUZ: (0212) 524 7 524
E-Posta : bilgi@kidap.com.tr

kidap.com.tr © Adım İletişim Hizm. ve Prod. Ltd. Şti'nin Tescilli Markasıdır.
 SÜS: 0,0438 sayine.  USG: 1,5 MB.

Kredi Kartı Bilgileriniz
128 Bit GeoTrust Equifax
SSL
ile korunmaktadır.